Linux Server’a OpenVPN kurulumu

Standard

Vpn Nedir ?

VPN: Virtual Private Networkün kısaltmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN bir ağ uzantısı olduğundan fiziksel olarak bağlıymış gibi gözükürüz. Mesala herhangi bir siteye girmek istediğimizde VPN istemcisi TCP/IP üzerinden bağlantı kurmak istediği VPN aracılığıyla internete çıkar. Bu da bize temel olarak daha güvenli ve gizli internet hizmeti almamıza yardımcı olur.

Vpn için bir çok çözüm alabileceğiniz gibi en mantıklısı aylık 5 dolar gibi bir rakama kendi serverınızı barındırıp, onun içine OpenVPN kurup. OpenVPN üzerinden internete çıkmaktır. OpenVPN açık kaynak kodlu olup 2 kullanıcıyı kadar ücretsizdir. Sonraki kullanıcılar için ücret istemektedir. Kullanıcı paketlerini 10 lu kullancılar şeklinde satıp yıllık kullanıcı başına 9,60 dolar gibi bir rakam istemektedir. 3-5 yıl almak istereniz size az da olsa %20 ye kadar da indirim yapmaktadır. Fakat dediğim gibi en az 10 kullanıcı almalısınız tabi bu kafadan yıllık 90 dolar gibi bir rakam eder. Bu yazı ev kullanıcıların için yazılmış olup OpenVPN den dediğim gibi ücretsiz olarak faydalanabiliriz. Ama dediğim gibi aylık 10 dolar gibi rakamdan internettimizin özgürlüğü, internetteki gizliliğimiz ve güvenliğimiz bundan çok daha değerlidir.

Sadece 7 adımda OpenVPN Ubuntu işletim sistemi kullanan Sunucu’ ya nasıl yüklenir ?

Linux sunucusunuzun olduğunu düşünerek bu yazıyı yazıyorum. Yoksa digitalocean’dan aylık 5 dolar gibi rakama 512 ram, 1 çekirdekli,20 gb ssd ve 1 terabyte kotalı bir sunucu alabilirsiniz. Öğrenciler ise github student pack üzerinden 100 dolar hediye çekiyesi alıp üye olabilirler. Başka bir yazımda detaylandıracağım. Student Pack’i…

1. Birazcık iş yapalım bu kadar konuşma yeter diyerek başlıyoruz. Öncelikle ‘ root ‘ haklarıyla login oluyoruz serverımza bunun için su komutuyla admin yetkilerini alıyoruz.

2. Sonrasında sunucumuzun kaç bit olduğunu öğrenmek için

uname –a
kodunu çalıştırıyoruz.

2

Dönüşten sunucumuz 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu görebiliriz. Benim sunucum 64 bit bu durumda 64 bit için olanı indiriyoruz:

    sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.amd_64.deb

Eğer 32 bit ise

sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.i386.deb

3. İndirdiğimiz dosyayı(debian paketini) çıkartmak(extract) ve yüklemek için dpkg kullanacağız. Kodumuz aşağıdaki gibi olucak:

dpkg -i openvpn-as-2.0.7-Ubuntu12.amd_64.deb

Eğer 32 bit indirdiysenize lütfen yukarıdaki kodu Ubuntu12 den sonrasını .i386.deb olarak değişitirin.

4. Yukarıdaki kodu çalıştırdıysanız yüklemeyi tamamladık. Şimdi yapmamız gereken OpenVPN’in varsıyalan olarak gelen openvpn kullanıcı adını oluşturmalıyız. Bunun için aşağıdaki kodu çalıştırarak istediğiniz şifreyi oluşturacağımız openvpn kullancısının şifresi olarak belirleyiniz.

sudo passwd openvpn

5. Herşey süper şu an çalışan bir vpn server ımız var. Şimdi yapmamız gereken ifconfig ile server(sunucu)ımızın ip sini öğrenmek. Bunun için

ifconfig

yazdıktan sonra eth0 kısmına bakmalıyız. Onun altında inet addr kısmında ip mizi görebiliriz.

5

Yukarıdaki olayın kısayolu ise

/sbin/ifconfig eth0 | grep ‘inet addr:’ | cut -d: -f2 | awk ‘{ print $1}’

52

İp imizi de bir yere not alalım

Şimdi bağlanmak istediğimiz makine(client olan)

windows ise şu linkten : windows client için openvpn

linuxsa şu linkten devam edebiliriz: linux client için openvpn