Dublin Havalimanı

Standard

Bugüne kadar 2 defa sabahladığım bir defa da sabahtan akşama kadar takıldığım yani toplamda 3 güne yakın kaldığım yer hakkında bir iki satır karalamak istiyorum. Dublin havalimanı çok büyük değil atatürk havalimanın aksine… Fakat çalışanları, görevlileriyle sizi çok iyi karşılıyor.

Dediğim gibi havalimanında iki defa sabahladım birinde 01:00 dan 06:30 kadar zaman geçirmem gerekiyordu. Diğerinde ise 23:00 da dubline vardığım athlone otobüslerin 06:30 da başlaması sebebiyle başka bir akşamı daha burada geçirdim. Şimdi backpackerların dostu havalimanında sabahlamak için bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Dublin havalimanında 23:30 gibi bütün uçuşlar bittiği için ortalık normalde de sakin olduğunu düşününce baya az kişi kalıyor. Tabi bu karşılaştırmalarım hep atatürk havalimanına paralel. Ama tek sabahlayan siz değilsiniz bu yüzden korkmanıza gerek yok. 2. Katta Mc Donaldsı 24 saat açık ama diğer dükkanlar için aynısını söyleyemeyeceğim. Çünkü neredeyse hepsi 24:00 gibi kapanmakta.

Her backpacker ihtiyacı olduğu gibi en büyük ihtiyaçlarımızdan biri elektrik şu an itibariyle 4 tane priz buldum yine bunlardan ikisi Mc Donalds’ın olduğu tarafa gittiğinizde mc donalds en yakın duvar tarafındaki masada, diğeri ise yine aynı katta olan telefon klubesinin hemen orada…

Backpacker için bir başka problemde wi-fi ki bence bu konuda en şanslı havalimanlarından biri Dublin Havalimanı neredeyse hiç uğraştırmadan wi-fi bağlanıyorsun. Ne sign-up var ne login var. Sadece click to internet butonuna basmamız yeterli. Genelde diğer havalimanlarında wi-fi sign-up gerektirmekte haberiniz olsun… Bu olayın pisliği ise genelde oranın aktif sim kartı hattı bizde olmamasından kaynaklanmakta….

Dublin havalimanında 2 gece kaldığımı belirtmiştim ve güvenliğin olduğu için 1-2 saat kadar bile kestirebilmiştim. Mc Donald’s ın olduğu katta departure(kalkış)’ın olduğu yer yani. Arrival katından bir yürüyen merdiven ile departure katına da ulaşmak mümkün bunuda belirteyim. Mc Donalds yan tarafında yuvarlak şeklinde koltuklarda yatmak için ideal. Yok yer bulamadım her taraf doluydu diyebilirsiniz. Bu durumda backpackerın dostu olan yerler oturmaya daima müsait.

Havalimanında sabahladığım ikinci gece yukarıda bahsettiğim koltuklarda dizi izliyordum. Polis kontrolüne(Garda ya) denk geldik. Dedim allah olay çıkarabilerler çünkü millete pasaport ve biniş biletini soruyorlar fakat bende biniş bileti yoktu(Dubline yeni varmıştım). Neyse anlattım durumu dedim athlone’a gidicem son otobüsü kaçırdım bir sonraki otobüs 06:30 da varmış falan… İrlandalı abimiz tamam diye kafasını salladıktan sonra ekibine katılarak diğer kalan insanlara pasaport sormaya devam etti.

İrlanda’nın genel sorununu da belirtmeden gitmeyeyim akşamları gece ulaşım bitiyor arkadaş. İstanbulda gece 24:00 da biter diye olay çıkartırken ki metrobüs 24 saat açık o bir kenara. Dublin Havalimanından son otobüs(Athlone’a bahsediyorum) sanırsam 10:00 civarı bitmekte daha bile erken olabilir. Daha fazla bilgi için citylink, buseirann ın sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın… Tren hiç kullanmadım ama o da 10:00 gibi bitiyor bildiğim kadarıyla irishrail tarzı bişey yazarsanız google oradanda yakalarsınız. Ama trenler genelde otobüsün 2 katı olduğu için pek tercih edilmemekte avrupanın aksine…

Baya uzun yazı oldu ama ekstra sorular için iletişime geçmekten kaçınmayın…

Dublinden kalkış katı haritası

Dubline varış katı haritası

havalimanın çevresi